Turlista

Turlista

Här hittar du turlistor till Biblioteksbussens åtta ordinarie turer.

TUR 1
Norrflärke - Seltjärn - Solberg - Sidensjö

Måndagar 29/8, 26/9, 24/10, 21/11, 19/12,
16/1, 13/2, 13/3, 12/4*, 8/5, 7/6*

 Hållplats  Tid
 Bygdegården, Norrflärke  08:45 - 10:00
 Hus 236, Seltjärn  10:30 - 11:00
 Handlar´n, Solberg  11:30 - 13:00
 Fyrklövern, Sidensjö  15:00 - 15:45

* TUR 1 kommer två onsdagar istället för två måndagar.

TUR 2 
Västerhus - Gottne - Gottne - Sörflärke - Myckelgensjö

Torsdagar 1/9, 29/9, 25/10*, 24/11, 22/12,
19/1, 16/2, 16/3, 13/4, 11/5, 8/6

 Hållplats  Tid
 Mobacken, Västerhus  08:20 - 09:00
 Förskolan, Gottne  09:30 - 09:50
 Byskolans parkering, Gottne  10:00 - 11:30
 EFS, Sörflärke  13:30 - 14:00
 Handlar´n, Myckelgensjö  14:30 - 15:45

* TUR 2 kommer tisdag 25/10 istället för torsdag 27/10 p.g.a. personalutbildning.

TUR 3 
Västanå - Sidensjö - Drömme - Köpmanholmen -Köpmanholmen - Näske

Tisdagar 6/9, 4/10, 1/11, 29/11, 27/12,
24/1, 21/2, 21/3, 18/4, 16/5, 13/6

 Hållplats  Tid
 Skolans parkering, Västanå  08:10 - 09:10
 Ovanför skolan, Sidensjö  09:40 - 10:40
 Valhallalokalen, Drömme  11:00 - 11:45
 Skolans parkering, Köpmanholmen  12:30 - 14:30
 Coop, Köpmanholmen  14:40 - 15:45
 Näske torg  16:00 - 16:30

 

TUR 4 
Hemling - Nyliden - Långviksmon - Långviksmon - Gullänget

Torsdagar 8/9, 6/10, 3/11, 1/12, 29/12,
26/1, 23/2, 23/3, 20/4, 17/5*, 15/6

 Hållplats  Tid
 Missionskyrkan, Hemling  09:00 - 10:15
 Nylidengården  10:45 - 11:15
 Jollen, Långviksmon  12:45 - 13:30
 Förskolan, Långviksmon  13:40 - 14:15
 Kyrkans grusparkering, Gullänget  15:15 - 15:45

* TUR 4 kommer en onsdag istället för en torsdag.

TUR 5 
Banafjäl - Idbyn - Järved - Sund - Domsjö

Tisdagar 16/8, 13/9, 11/10, 8/11, 6/12,
9/1*, 31/1, 28/2, 28/3, 25/4, 23/5, 20/6

 Hållplats  Tid
 Skolans parkering, Banafjäl  08:15 - 09:15
 Skolans parkering, Idbyn  09:45 - 10:45
 Hovslagarvägen 12, Järved  12:30 - 13:30
 HVCs parkering, Sund  14:15 - 15:00
 Bagaren i Domsjö, Kallkällvägen 2  15:15 - 16:00

* TUR 5 kommer en måndag istället för en tisdag.

TUR 6 
Stensöden - Gideå - Gideå - Flärke - Täfteå - Arnäs

Torsdagar 18/8, 15/9, 13/10, 10/11, 8/12,
11/1*, 2/2, 2/3, 30/3, 27/4, 25/5

 Hållplats  Tid
 Förskolan, Stensöden  08:20 - 08:50
 Skolans parkering, Gideå  09:20 - 10:45
 Handlar'n, Gideå  10:50 - 11:15
 ICA, Flärke  11:45 - 12:15
 Kvalitets-Persienner, Täfteå  13:30 - 14:00
 Arnäs köpcenter  14:20 - 15:30

* TUR 6 kommer en onsdag istället för en torsdag.

TUR 7 
Haffsta - Billsta - Moliden - Mellansel - Gullänget

Tisdagar 23/8, 20/9, 18/10, 15/11, 13/12,
10/1, 7/2, 7/3, 4/4, 2/5, 30/5

 Hållplats  Tid
 Skolans parkering, Haffsta  08:15 - 09:10
 Duvans förskola, Billsta  09:20 - 09:40
 Skolans parkering, Moliden  10:00 - 11:15
 Centrumg./Läxv, Mellansel  12:15 - 14:00
 Coop, Mellansel  14:00 - 15:30

 

TUR 8 
Bonäset - Svedjeholmen - Hörnett

Torsdagar 25/8, 21/9*, 20/10, 17/11, 15/12,
12/1, 9/2, 9/3, 5/4*, 4/5, 1/6

 Hållplats  Tid
 Skolans parkering, Bonäset  08:30 - 11:00
 Broskolans infart, Svedjeholmen  12:30 - 13:45
 Lekpark, Hörnett  14:00 - 15:00

* TUR 8 kommer två onsdagar istället för två torsdagar.

Språk